Egyéb

A természet erejével a tavaszi fáradtság ellen

Immunrendszerünk igyekszik lépést tartani az időjárás változásaival, de ez nem mindig egyszerű. Sokszor panaszkodunk a tavaszi időszakban fejfájásra, szédülésre és esetenként ingerültebbek is vagyunk. Ezek mind a tavaszi fáradtságra utaló jelek, amelyek kellemetlenséget okozhatnak mindennapjainkban.

 

A tavaszi fáradtság lehetséges okai

A szakemberek szerint ez nem betegség, hanem hiányállapot, tél végi kimerültség. Az előző nyáron felhalmozott tartalékokat feléljük és napi táplálékból nem jut elegendő vitaminhoz, ásványi anyaghoz, nyomelemhez a szervezet. Ezen kívül fontos szerepet játszik a mozgáshiány, a változékony időjárás és a fény- és ingerszegény téli időszak is.

 

Természet adta gyógynövények, gyógymódok

A rendszeres testmozgás csodákra képes, ha a tavaszi fáradtság leküzdéséről van szó, azonban emellett szervezetünk raktárkészletének feltöltése is rendkívül fontos. Ehhez pedig nem feltétlenül van szükség táplálékkiegészítőkre és vitaminokra: a természet nyújtotta megoldások felé is fordulhatunk.

 

Vitalizáló gyógynövények

A természetben számtalan olyan gyógynövényt találunk, amelyek fáradtság esetén erősítő hatásúak. A patikákban a növények felhasználásával készült késztermékek is kaphatók, míg másokat tea formájában alkalmazhatunk. Ez utóbbi esetben a gyógynövényből 1 teáskanálnyit forrázzunk le egy csésze vízzel, hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le, és édesítés nélkül vagy némi mézzel ízesítve igyuk, naponta háromszor, étkezés után. Egy teakúra időtartama 3 hét.
Csalán: ez a növény nagyon hasznos a vashiány és vérszegénység miatt kialakult gyengeségi állapotok esetén. A frissen préselt csalánlevet naponta háromszor 1-1 teáskanállal ihatjuk étkezés után, de kapható palackozott formában a bioboltokban is. A csalánlé megnöveli a vér vastartalmát és serkenti a vérképződést, amely nélkülözhetetlen a vitalitás fokozódásához.
Páfrányfenyő: levelei értékes flavonoidokat tartalmaznak, amelyek javítják a hajszálerek vérellátását. Ez ad magyarázatot arra, miért kezelhető jól az agy vérellátási zavarai miatt kialakult teljesítménycsökkenés a páfrányfenyő kivonatával. Hatására javulnak a koncentrációs zavarok és a feledékenység.
Zab: A gabona nagyon gazdag B1-, B6-, E és K-vitaminban, valamint pantoténsavban, lacitinban és foszforban. A bioboltokban kaphatunk különféle zabkészítményeket, de a friss növényből készült tinktúrát is. Ezek mind kiváló felépítő és erősítőszerek ideggyengeség és nyugtalanság okozta kimerültség esetén.
Szúrós gyöngyajak: a növény hatóanyagai növelik a szív koszorúereiben keringő vér mennyiségét, valamint kalciumantagonistaként hatnak. Ez igazolhatóan javítja a szív teljesítményét. Ennek eredményeként enyhülnek vagy meggyógyulnak a szívproblémák miatt kialakult gyengeségi állapotok.
Orbáncfű: a gyógynövény tea formájában alkalmazva helyreállítja a lélek egyensúlyát, ha hangulatzavarok, nyugtalanság és gyengeségi állapotok uralják a mindennapokat. Az orbáncfű felmelegíti a lelket és megadja a szükséges idegerőt.
Levendula: a növény tea formájában alkalmazva képes feloldani a lelki feszültségeket és a felhalmozódott érzéseket. Kiválóan alkalmas az időjárási érzékenység és atmoszférazavarok következtében kialakult gyengeségi és kimerültségi állapotok kezelésére. A tompaság, keringési gyengeség, csökkent figyelem és levertség is kezelhető vele.
Máriatövis: a növény magjaiban rejlő hatóanyag, a szilimarin májsejtképző, májméregtelenítő és a máj funkcióját segítő tulajdonságairól ismert. Gyökfogóként is beválik: hatástalanítja a szervezetben a szabad gyököket, amelyek fáradtságot, teljesítménycsökkenést és levertséget idézhetnek elő.
Kocsord: másik neve, a mestergyökér arra utal, hogy ebben a növényben számtalan gyógyító anyag rejlik. A növény hatóanyagai immunerősítő hatásúak. Alkalmas azoknál az embereknél gyengeségi, kimerültségi és levertségi állapotok orvoslására, akik csökkent immunteljesítményük miatt hajlamosak a betegségekre.
Golgotavirág: növényi nyugtatóként alkalmazható a mindennapi idegeskedés, ingerültség, határidő miatti nyugtalanság, alváshiány és stressz következményeinek enyhítésére. A golgotavirágból készült tea hozzásegít a belső nyugalom és kiegyensúlyozottság, az elengedettség megtalálásához.
Mezei kakukkfű: azokon az embereken segít, akiknél a kimerültségi állapotot a lég-, illetve a húgyutakat érintő fertőzések kísérik. Ilyenkor az erőtlenség elsősorban a végtagokban érezhető, ólmos fáradtsággal összekötve.
Rózsagyökér: a rózsagyökér elősegíti az agyban az idegi ingerületátvivő anyagok, elsősorban a szerotonin, a dopamin, a noradrenalin és az acelilkolin kiválasztását. Mindennek köszönhetően a rózsagyökér javítja a koncentrációs képességet, és fokozza a teljesítményt fáradtság, levertség és kedvetlenség esetén.
Rozmaring: a balzsamos illatfelhőt kibocsátó növény aromáitól a gondolataink kitisztulnak. A fitoterápiában a rozmaringteát alacsony vérnyomásból eredő keringési zavarok, apátia, energiátlanság, gyengeség és kimerültség esetén ajánlják.

 

Energiaadó házi szerek

Sörélesztő sportolóknak: ha a rendszeres és intenzív edzés ellenére csökken a sportoló fizikai teljesítménye, akkor az a szervezet B-vitamin-hiányának a jele lehet. A B-vitaminból már csekély mennyiségű hiány is a testi vitalitás érzékelhető visszaesését eredményezheti a sportolóknál. Ilyenkor jól beválik a táplálékkiegészítőként szedett sörélesztő, amelyben 16 esszenciális aminosav, 15 fontos ásványi anyag és nyomelem található, valamint a fontos antioxidánsnak számító szelén. Ezen kívül az élesztő kiegyensúlyozott kombinációban tartalmazza a B-vitamin-komplexet (B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B9- és B12-vitaminok), ráadásul leticinben is gazdag.
Homoktövislé legyengült gyerekeknek: a narancssárga homoktövisbogyók kipréselt leve különösen gazdag C-vitaminban (100 grammban 200–1000 mg található, azaz jóval több, mint bármelyik hazai gyümölcsféleségben). Ezen kívül 100 g homoktövisbogyóban 15 mg E-vitamin és 12 mg béta-karotin is rejtőzik. A karotinoid gondoskodik arról, hogy a C-vitamin hosszabb tárolás során se tűnjön el. A homoktövis leve kiválóan ajánlható gyengélkedő gyerekeknek, adjunk nekik egy-egy teáskanállal a napi joghurtjukba keverve vagy mézzel ízesítve.
Acerola immungyengeség ellen: az acerolacseresznye jól beválik kiújuló megfázásos betegségek esetén, mivel különösen magas a C-vitamin-tartalma (2000 mg 100 gramm gyümölcsben), de sok B1-, B2- és B6-vitamin, valamint nikotinsavamid, pantoténsav, karotin és flavonoid is található benne. Különösen azoknak ajánlható, akik állandó fáradtságra panaszkodnak, és úgy érzik, soha nem tudják magukat kipihenni. Az acerola regenerálja a szervezetet kimerültségi állapotok esetén, amikor a panaszok hátterében az immunrendszer gyengesége áll.
Méhpempő a lábadozás időszakában: A méhpempő összetevői ma már ismertek: B1-, B2-, B6-vitamin, pantoténsav, folsav, harmincféle aminosav, ásványi anyagok, nyomelemek, szterolok és hormonok. Ezzel a kombinációval magyarázható a méhpempő rendkívüli erősítő tulajdonsága. A szert elsősorban az átélt betegségek utáni kimerültségi állapotok esetén javasolják.
A virágpor erősíti a szívet: több mint húszféle aminosav található benne. Orosz kutatók felfedezték, hogy emellett rendkívül magas benne a rutin nevű anyag koncentrációja, egy olyan vegyületé, amely javítja a szív koszorúereinek és a szívizomnak az oxigénellátását, mivel jótékony hatást gyakorol a hajszálerek vérellátására.

 

Aktív mozgás

Bebizonyosodott, hogy tartós fáradtságkor (például egy súlyos betegséget követően) már csekélyebb mértékű mozgás is elegendő ahhoz, hogy az izomzat és a mozgásszervrendszer megtartsa teljesítményét. Válasszunk olyan edzést, amely nem terheli túl a szervezetet, semmiképpen sem megterhelő, ugyanakkor naponta elvégezve alkalmas arra, hogy fitten és életerősen tartson minket.

 

Feszültség és lazítás

Minden erőfeszítéshez energiára van szükség, és ezt követően megfelelő időtartamú pihenésre. Mindennap különítsünk el néhány percet, ami a pihenés felségterülete, töltsük bár zenehallgatással, autogén tréninggel, légzőgyakorlatokkal, jógázással vagy csak délutáni szunyókálással.

 

Ha a betegségektől fáradtak leszünk

Kimerültség és energiahiány kísérheti a következő betegségeket: cukorbetegség, vashiányos vérszegénység, alacsony vérnyomás, szívgyengeség, érelmeszesedés, a pajzsmirigy vagy a mellékvesekéreg alulműködése, különféle fertőző betegségek (herpesz, Epstein–Barr-vírus), tüdőbaj, rákos megbetegedések, leukémia, anyagcserezavarok.
A krónikus fáradtságért felelős lehet valamilyen májműködési zavar is. Mivel a máj „néma” szerv, azaz megbetegedései nem jeleznek fájdalommal, patologikus jeleit gyakran figyelmen kívül hagyják. A természetgyógyászatban nem véletlenül szoktak úgy fogalmazni, hogy a máj fájdalma a fáradtság. A kimerültség legyőzésére ilyenkor az elsődleges feladat az alapbaj felderítése és kezelése.

 

Krónikus fáradtság: a yuppie-szindróma

Az amerikaiak már régóta felfedezték a patologikus fáradtságot, és mindjárt megfelelő nevet is találtak neki: ez a yuppie-szindróma. Az orvosi nyelvben kiégettségnek (burn out szindróma) vagy krónikus fáradtság szindrómának (CFS = Chronic Fatigue Syndrom) is nevezik. Olyan kórképről van szó, amelyre a megnövekedett szellemi és fizikai kimerültség jellemző. Olyan probléma ez, amely hónapokon keresztül érzékelhető javulás nélkül áll fenn, és legalább 50 százalékos teljesítménycsökkenéssel jár.
Általánosságban véve a tünetek akut influenzás fertőzésre emlékeztetnek. Ehhez társulnak még a különféle megmagyarázhatatlan izomfájdalmak, izomgyengeség, megduzzadt nyirokmirigyek a nyakon, enyhe láz vagy alacsony testhőmérséklet. De ezen kívül tipikusak még az ízületi fájdalmak, az alvászavarok, a koncentrációs nehézségek, az ingerlékenység és a depresszív hajlam is. A nyugati világban mind több krónikus fáradtság szindrómás beteg válik ismertté. A bajt immunrendszeri gyengeséggel is összefüggésbe hozzák. Az érintettek között gyakran találunk 20 és 40 év közötti karrier- és teljesítményorientált embereket, közöttük 75 százalékban nőket. A kiégettség nem kíméli a fiatalokat és a gyerekeket sem. Mivel a problémát számos különféle tényező előidézheti, nincsen egyetlen általános, mindenki számára üdvözítő megoldása sem. A kezelés általában egyénre szabottan és a tünetekre összpontosítva történik.
Láthatjuk, hogy egy kis mozgással, sok-sok odafigyeléssel 2-3 hét alatt fel tudjuk tölteni testi lelki raktárainkat, és a tavaszi fáradtságot leküzdve tudjuk belevetni magunkat az egyre hosszabb nappalokba, boldogan élvezhetjük a szeretteinkkel szabadban eltöltött időt anélkül, hogy fáradtnak, letörtnek éreznénk magunkat.

Nyári Fanni rekreációszervező és egészségfejlesztő