Egyéb

Palacsinta parti – egészségesebben

A palacsinta visszautasíthatatlan! Ezt még a legválogatósabb gyerekek is örömmel elfogadják. A klasszikus változatot is érdekesebbé tehetjük, ha nem édesen, hanem sósan készítjük el.

Töltelék ötletek a sós változathoz:

  • tejföl, lilahagyma, paradicsom, jégsaláta, aprított tonhal (konzerv)
  • tejföl, füstölt sajt
  • majonézes torma, füstölt sonka, apróra vágott főtt tojás
  • ketchup, virsli, sajt
  • tejföl, bármilyen felvágott, paradicsom, újhagyma
  • és végtelen lehetőség, a fantáziánkra és a hűtőszekrény tartalmára bízva.

Legyünk bátrak, próbáljunk ki új, eddig nem használt lisztféléket. Ezzel nem csak változatosabbá, de egészségesebbé is varázsolhatjuk gyermekünk és családunk táplálkozását.

Hajdinás palacsinta
A hajdina rosttartalma, magnézium és kálcium tartalma más gabonákhoz képest igen magas. Gazdag vasban, rézben, cinkben; cukorbetegek és gluténérzékenyek is fogyaszthatják.

Hozzávalók:

1bögre hajdinaliszt
1/4 bögre teljeskiörlésű tönkölyliszt
2 evőkanál sütőpor
1/2 vaníliarúd kikapart magjai
1 bögre zabtej
csipet só
2 evőkanál napraforgó olaj + kevés a sütéshez
1 evőkanál juharszirup + kevés a tálaláshoz (egy éves kor után méz)
8 db közepes eper, hosszában felszeletelve
+ néhány szem a tálaláshoz, áfonyával, málnával is elkészíthetjük

Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: lisztek, sütőpor, só. Egy másik tálban keverjük össze a zabtejet, olajat, vaníliát és juharszirupot. Öntsük a nedves hozzávalókat a szárazhoz és keverjünk sima tésztát belőle. Ekkor tegyük bele az eperszeleteket (vagy más bogyós gyümölcsöt) és óvatosan keverjük meg. Hagyjuk néhány percet állni, amíg a teflonserpenyőt egy teáskanálnyi olajjal felmelegítjük.

Kisebb adagot kanalazzunk a palacsinta tésztából a serpenyőbe. Közepes lángon süssük az egyik oldalát, amíg aranybarna lesz. Fordítsuk meg és a másik oldalát is süssük 2-3 percig. Tálaljuk egy kevés juharsziruppal (egy éves kor után mézzel is lehet) meglocsolva és még több eperrel, gyümölccsel.


Céklás vagy spenótos zabcsinta

A céklában található vitaminok közül kiemelendő a B2-, a B1- és a C-vitamin, valamint tartalmaz biotint, folsavat és pantoténsavat is. Kisebb mennyiségben A- és E-vitamin is van benne.

Az ásványi anyagok közül leginkább káliumban és magnéziumban gazdag, de említésre méltó a nátrium-, a kalcium-, a cink-, a vas-, a mangán- és a szeléntartalma is.

Ami a spenót vitamin- és ásványi anyagtartalmát illeti, egyértelműen a friss spenót áll az első helyen. Ebben a legmagasabb a B-vitaminok (kivéve B12), az A-vitamin, a C- és az E-vitamin. Az ásványi anyagok közül ebben található meg a legtöbb mennyiségű kálium, kalcium, vas, cink és réz, s emellett kisebb arányban olyan anyagok is, mint az arzén, jód vagy kobalt.

Hozzávalók:
Két kisebb, vagy egy nagyobb nyers cékla, vagy két nagy marék spenót
1,5-2 dl víz
4-5 evőkanál zabpehelyliszt

foszfátmentes sütőpor

A céklát vagy a nyers spenótot a turmixgép kelyhébe teszünk. Másfél-két dl vízzel öntsük nyakon és turmixoljuk össze alaposan. A céklát hosszú ideig kell kevernünk, hogy biztosan pépes legyen. Kanalazzuk rá a zabpehelylisztet, sózzuk ízlés szerint. Szórjunk rá fél kávéskanál sütőport és keverjük tovább. Palacsinta tészta sűrűségű tésztát kell kapnunk. Érdemes kicsit hígabbra készíteni, mert a zabliszt megduzzad, ha állni hagyjuk. Tapadásmentes palacsintasütőben kevés kókuszolajon, vagy étolajon süssünk palacsintákat. Töltelék javaslatok:

  • krémsajt snidlinggel, vagy más zöldfűszerrel, jégsalátával
  • krémsajt, paradicsom, paprika, lilahagyma
  • tejföl, (esetleg fokhagymával keverve) paradicsomszeletek, reszelt sajt
  • tejföl, kukorica

Banános babacsinta

Hozzávalók:
1nagyobb banán
1 kisebb tojás
fél dl víz / vagy tej / vagy zabtej, rizstej (attól függően, hogy van-e allergia)
2-3 evőkanál liszt / vagy zabliszt

Összekeverjük a hozzávalókat, pár percig állni hagyjuk, majd kisütjük.
Ez egy sűrű tészta, kisebb, amerikai palacsintához hasonló lesz a végeredmény. Egy éves kor után mézzel ízesíthetjük, de bármilyen idénygyümölccsel finom. Babakézbe való ún. finger food-ként is adhatjuk tízóraira, uzsonnára ízesítés nélkül. Banán helyett reszelt almát, körtét is tehetünk a tésztába.

Zabcsinta (mindenmentes palacsinta)

A zab alacsony glikémiás indexe miatt bátran javasolható a fogyasztása cukorbetegek, és fogyni vágyók számára is.

Kobalt, vas, magnézium, kálium, foszfor, kálcium, hogy csak a lisztben leggyakrabban előforduló ásványi anyagokat és nyomelemeket említsük meg. Az alkalmazása nagyon kiadós, hiszen viszonylag kis mennyiség is elegendő belőle. Mivel alapvetően nincs se sós, se édes íze, tehát nem nevezhető markáns aromájúnak így a gasztronómia számos területén eredményesen felhasználható. Krémekhez, mártásokhoz, vagy éppen sűrítéshez legalább ugyanannyira tökéletes alternatíva, mint süteményekhez, desszertekhez, és egyéb édességekhez.

Hozzávalók:
30 dkg gluténmentes zabliszt
szódavíz
fél kk foszfátmentes sütőpor
egy csipet só
kókuszolaj a sütéshez

A zablisztet keverjük el a sütőporral, és a sóval. Szódavízzel készítsünk egy viszonylag híg palacsintatésztát. Hagyjuk állni kb20-25 percig. A zabliszt besűrűsödik, hígítsuk fel sütés előtt. A tapadásmentes serpenyőbe tegyünk egy kevés kókuszolajat, és süssük ki a palacsintákat. Ha tovább sűrűsödne a tésztánk, szódavíz hozzáadásával javíthatunk az állagán. Édes és sós töltelékkel is finom.

 

Szerző:

Dettre Imola gyógypedagógus